Dzisiaj jest: 25 Czerwca 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Ekstremalna Droga Krzyżowa na fortografii

piątek, 31 marzec 2017 16:14 Autor 

Idą 50 km nocą i w ciszy. Mierzą się z bólem i słabościami. Co roku w Radomiu odbywa się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Łukasz Wykrota uwiecznił ją na fotografiach. Wystawa czynna jest w Resursie.

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to około 10 – 12 godzin marszu z Radomia do Skrzyńska, do Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Uczestnicy idą nocą. Cały czas w ciszy. Do tej pory w Radomiu odbyły się 3 Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Fotograf Łykasz Wykrota wziął udział w dwóch. - Dla mnie jest to ogromne wyciszenie. Mimo że w ruchu, to jest to moment zatrzymania. Dziś żyjemy bardzo szybko, w gonitwie. Tu wreszcie mamy możliwość zatrzymać się. Jest czas skupienia – opowiada Łukasz Wykrota.
To także czas mierzenia się z fizycznymi słabościami, bo uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej przekonują, że kryzys dopada każdego. Te emocje zresztą mają oddawać pokazane na wystawie w Resursie Obywatelskiej zdjęcia Łukasza Wykroty. Tytuł wystawy to „Moja Ekstremalna Droga Krzyżowa”. To nie perfekcyjne fotografie. Niektóre są rozmyte, nieostre. To efekt zamierzony. Ma oddać ruch i zmęczenie. - Jest to forma zmierzenia się z samym sobą, a do tego tak zwyczajnie rozważanie męki Pana Jezusa – mówi ks. Maciej Gizicki, uczestnik poprzednich dróg w Radomiu.
Mimo ekstremalnych doświadczeń Ekstremalna Droga Krzyżowa przyciąga coraz więcej osób. W roku ubiegłym w EDK w Radomiu wzięło udział ok. 500 osób. W tym roku ma być ok. 1 tysiąca. - Podziwiam też z ubiegłych lat niektóre kobiety. Niektóre szły same, a trasa czasem biegnie przez las. Także wielki ukłon w kierunku pań – mówi Mateusz Mortka, lider Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Radomiu.
W tym roku EDK odbędzie się w Radomiu 7 kwietnia. O godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. w katedrze, po której uczestnicy wyruszą na wybraną trasę. Zainteresowani mają do wyboru 5 tras, od 32 do 48-kilometrowej. - Ja osobiście lubię takie „graniczne” doświadczenie – mówi ks. Gizicki. - Zmienia się perspektywa myślenia. Te rzeczy, które były istotne w ciągu dnia, one przestają mieć znaczenie – dodaje.
Hasło tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej to „Droga Przełomu”. Zapisy do udziału w drodze przyjmowane są do 6 kwietnia na stronie internetowej www.edk.org.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Wystawa rowerów. Będzie nowe muzeum w Radomiu?

  Patrząc na eksponaty z XIX w., trudno sobie wyobrazić, że jazda rowerem była wówczas przyjemnością. Odwiedziliśmy wystawę o rowerowej historii Radomia i nie tylko. Organizatorzy chcą, żeby ekspozycja przyczyniła się do powstania pierwszego w kraju Muzeum Polskich Rowerów.

 • Dwa spojrzenia na Radom i fotografię

  „Radom, Dwa spojrzenia”. To tytuł wystawy fotografii, którą można oglądać w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia. Wspomniane spojrzenie prezentują Łukasz Wójcik i Szymon Wykrota.

 • Rowerowy festyn w Radomiu

  Będzie bicykl z 1880 roku i inne rowery zabytkowe. Będzie parada rowerów i wyścigi w Starym Ogrodzie. To wszystko w ramach rowerowego festynu historyczno - sportowego w Radomiu.

 • Ekstremalna Droga Krzyżowa

  Około 45 kilometrów do przejścia nocą będą mieli uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyruszy z Radomia, spod kościoła garnizonowego. Chętni mogą się jeszcze zapisać. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową zaprasza ksiądz Artur Chruślak.

dami24 poleca

Pochmurno

16°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 59%

Wiatr: 11.27 km/h

 • dziś

  Miejscowe burze z piorunami 18°C 10°C

 • jutro

  Miejscowe burze z piorunami 19°C 10°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej