Dzisiaj jest: 26 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna

Pierwsza elektrownia była w Radomiu

sobota, 07 październik 2017 15:02
Dział: Wiadomości
Autor 

Wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przypomni początki elektryfikacji w Radomiu. Ekspozycja to jeden z punktów obchodów Roku Profesora Włodzimierza Krukowskiego.

Radomski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich organizuje międzynarodową konferencję poświęconą Włodzimierzowi Krukowskiemu. W tym roku wypada 130 rocznica jego śmierci. Profesor zginał w czasie II Wojny Światowej.

- Zginął, będąc w sile wieku, miał zaledwie 54 lata. Pozostawił po sobie 60 patentów w różnych krajach świata i 23 prace naukowe – podkreśla Wiesław Michalski, prezes oddziału radomskiego SEP.

Jednocześnie w „Elektrowni” zostanie otwarta wystawa historyczna.

- Wystawę i konferencję łączą dwa tematy. Z jednej strony to Radom i elektrownia, z drugiej historia elektrotechniki – mówi Mariusz Malinowski, kustosz wystawy.

Organizatorzy wystawy podkreślają, że historia radomskiej elektrowni to powód do dumy dla radomian.

- Dzieje elektrowni to powód do dumy dla Radomia – zaznacza Tomasz Staniszewski, kustosz wystawy. - To była pierwsza koncesjonowana elektrownia w kraju.

Planowana ekspozycja ma promować Radom i dzisiejszą Elektrownię, która jest siedzibą ośrodka kultury. Organizatorzy apelują o przekazywanie pamiątek po dawnej elektrowni. Wernisaż odbędzie się 8 listopada. Wystawie towarzyszyć będzie konferencja pod tytułem „Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1946”.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

  • dziś

    Śnieg 0°C -2°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej